تراوشات ذهنی

در این صفحه، تراوشات ذهنی را مینویسم. یعنی ممکن است، درست باشد یا نباشد و

البته که به کسی مربوط نیست در وبلاگم چه مینویسم.

  1. چرا تولید بچه؟

تقریبا همه دین ها گفته اند که خدایی وجود دارد و پس از مرگ نیز به سوی خدا می رویم. قبل از تولد هم در دنیایی دیگر بوده ایم.

در قرآن امده است که “نفخت من روحی”. یعنی اگر خدا روح باشد، ذره ای از آن روح در وجود انسان قرار دارد. بنابراین، انسان در ابتدا بخشی از خدا بوده. سپس به عالمی دیگر رفته و از آن عالم به این دنیای و کره زمین آمده است. پس از مرگ نیز به برزخ می رود تا تکلیف مشخص شود. در نهایت به پیش خدا بر میگردد (قران: انا لله و انا الیه راجعون).

به عبارت دیگر، انسانها در ابتدا پیش خدا هستند و در آخر هم پیش خدا بر میگردند. ولی سوال اصلی این است:

چرا بچه تولید می کنیم؟ که از پیش خدا، آدم دیگری را بیاوریم کره زمین.

خب بذاریم همونجا بمونن دیگه. بیان اینجا کلی رنج و سختی بکشن که چی بشه؟؟؟

2. نحوه دریافت وحی توسط پیامبران

این یک بحث علمی و فلسفی است و ممکن است اعتقادات شما را متزلزل کرده یا مرتد در دین شوید. پس با آگاهی وارد شوید و اگر سواد کافی در این موضوع ندارید، این را نخوانید.

چند وقت پیش، در بی بی سی یک مصاحبه ای بین سلمان رشدی و بازرگان پخش میشد که در یوتیوب هم موجوده در برنامه فکر کنم پرگار بود. من کتاب های دینی زیادی نمیخونم ولی برام جالبه که سلمان چی گفته که مهر مرتد زده اند بهش؟ (شبیه گالیله که گفت کره زمین گرد است و گفتن کافر شدی). خلاصه در این برنامه سلمان بخشی از تفکراتش رو بیان کرد که قابل تامل است.

چی گفت؟ میگه که پیامبران در چه وضعیت و حالتی وحی دریافت می کردند: خواب یا بیدار، نشسته یا ایستاده یا دراز کشیده، و غیره (یعنی موود mood طرف چی بوده؟).

بعد اومده گفته که بنابه دلایل دینی، فرض کنیم که پیامبر در عالم رویا (یعنی حالت خواب) وحی الهی دریافت می کرده. سوال میشه که این رویا چقدر قابل اعتماد است؟ یعنی هر خواب و رویایی رو میشه وحی تلقی کرد؟ و سوال اصلی تر این که، ازکجا بدونیم این رویا ها و خواب هایی که به عنوان وحی هستن، توسط شیطان بیان نشده اند؟ (در اینجا بحث آیات شیطانی شروع می شود و حکم مرتدی می گیرد)

نکته جالبی در مصاحبه دیدم که اینجا مینویسم یادم بمونه. از بین علما و آیات عظام و خلاصه آخوندها، اسم آیت الله شبستری رو بیان می کنن که به صورت محترمانه اومده بحث کرده و گفته های سلمان رو نقد کرده! (این همه آخوند مشهور داریم، چرا فقط این!)


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *